Luty 2016
P W Ś C P S N
« wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Podział Beskidów

 • Beskidy Zachodnie:

Beskid Śląsko-Morawski
Beskid Śląsko-Morawski to pasmo górskie, które stanowi część Beskidów Zachodnich i położone jest między rzeką Olzą na wschodzie a Wyżyną Morawską na zachodzie. Pasmo to obejmuje południowo-zachodnia część Śląska Cieszyńskiego oraz północno-wschodnią część Moraw. Najwyższy szczyt: Łysa Góra, 1324 m n.p.m.

Beskid Śląski
Beskid Śląski to pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Na zachodzie Beskid Śląski graniczy z Beskidem Śląsko – Morawskim, na południowy wschodzie sąsiaduje z Beskidem Żywieckim, Kotliną Żywiecką na wschodzie, Beskidem Małym na północnym wschodzie, na północy zaś z Pogórzem Śląskim. Najwyższy szczyt: Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Babia Góra (1220 m n.p.m.). Beskid Śląski składa się z dwóch rozciągniętych południkowo pasm górskich: na zachodzie znajduje się Pasmo Czantorii (zwane Pasmem Czantori i Stożka), a na wschodzie Pasmo Baraniej Góry (zwane Pasmem Wiślańskim). Główne miejscowości turystyczne to:

 • Wisła – stacja sportów zimowych, ośrodek żywej tradycji sztuki ludowej i folkloru.
 • Szczyrk – ośrodek wypoczynkowy, najlepiej zagospodarowana w Polsce stacja sportów zimowych.
 • Ustroń – miejscowość o charakterze uzdrowiskowym występują tu źródła wód leczniczych: chlorkowo – sodowych, solanek bromkowych, jodkowych, żelazistych oraz złoża borowiny.

Beskid Mały
Beskid Mały to pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10 km. Granice Beskidu Małego wyznaczają na północy: Pogórze Śląskie, na południu: droga nr 946 Żywiec – Sucha Beskidzka i Pasmo Pewelskie, czasami zaliczane do Beskidu Małego, na wschodzie: dolina rzeki Skawy wraz z jej lewobrzeżnymi dopływami Tarnawką i Krzeszówką, zaś na zachodzie granice te wyznacza: obniżenie terenu zwane Bramą Wilkowicką z płynącą tam rzeką Białą. Przełom rzeki Soły dzieli Beskid Mały na część zachodnią (Pasmo Czupla i Magurki) i wschodnią (tzw. Beskid Andrychowski). Najwyższy szczyt: Czupel (933 m n.p.m.).

Kotlina Żywiecka
Kotlina Żywiecka to duża kotlina śródgórska w Beskidach Zachodnich. Ograniczona jest od zachodu przez Beskid Śląski, od północny – przez Pogórze Śląskie (łączy się z nim przez Bramą Wilkowicką) i Beskid Mały, zaś od południowego wschodu i południa przez Beskid Makowski i Beskid Żywiecki. Centrum Kotliny Żywieckiej zajmuje Miasto Żywiec.

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki to drugie po Tarach co do wielkości pasmo górskie w Polsce. Obszar Beskidu Żywieckiego wyznaczają następujące polskie granice: od północy granica zaczyna się w Żywcu, od wschodu prowadzi doliną Skawy i dalej grzbietem granicznym Babiej Góry, od południa granica biegnie polsko – słowackim grzbietem granicznym od Przełęczy Zawardońskiej, od zachodu zaś obszar ten ograniczony jest jako zlewisko rzeki Soły. Najwyższy szczyt: Babia Góra (1725 m n.p.m.). W Beskidzie Żywieckim rozróżnimy następujące submezoregiony:

 • Beskid Orawsko – Żywiecki, w jego skład wchodzi grupa Wielkiej Raczy (tzw. Worek Raczański) oraz grupa Pilska i Romanki
 • Pasmo Babiogórskie, obejmuje no masyw Babiej Góry i Pasmo Policy
 • Działy Orawskie
 • Pasmo Orawsko – Podhalańskie.

Beskid Makowski
Beskid Makowski to grupa górska należąca do Beskidów Zachodnich. Beskid Makowski położony jest między rzeką Koszarawą na zachodzie, a Rabą i jej dopływem Krzeczówką na wschodzie. Najwyższy szczyt: Lubomir (904 m n.p.m.).

Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Skawy a Kotliną Sądecką. Zajmuje on powierzchnię ok. 1000 km² i położony jest między: Beskidem Makowskim, Kotliną Rabczańską, Gorcami, Kotliną Sądecką, a od północy Pogórzem Wiśnickim. Najwyższy szczyt: Mogielica (1171 m n.p.m.). Wśród ważniejszych miejscowości turystycznych warto wymienić: Mszana Dolina, Lubień, Limanowa.

Kotlina Rabczyńska
Kotlina Rabczańska to mezoregion w Beskidach Zachodnich, położony pomiędzy Beskidem Makowskim, Wyspowym, Gorcami i Beskidem Żywieckim (ściślej Pasmem Podhalańskim i pasmem Policy). Powierzchnia 90 km2. Najwyższe wzniesienia to: Grzebień (677 m), Zbójecka Góra (644 m), Bania (607 m), Tatarów (710 m). W zachodniej części leży znane uzdrowisko Rabka. Inne większe miejscowości to: Skomielna Biała, Skawa, Spytkowice.

Gorce
Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Na północy Gorce graniczą z Kotliną Rabczańską i Beskidem Wyspowym, na południu z Kotliną Orawsko – Nowotarską i przez Przełęcz Snozkę z Pieninami, na wschodzie sąsiadują z Beskidem Sądeckim, na zachodzie zaś przez Przełęcz Sieniawską z Pasmem Orawsko – Podhalańskim. Najwyższy szczyt: Turbacz (1312 m n.p.m.). Główne miejscowości turystyczne: Rabka, Szczawno, Poręba Wielka.

Beskid Sądecki
Beskid Sądecki to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. Od zachodu pasmo to ograniczone jest doliną Dunajca, która oddziela go od Gorców, na północnym zachodzie od Beskidu Wyspowego, od północy sąsiaduje z Kotliną Sądecką, zaś na północnym wschodzie i wschodzie: doliny Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki oraz Przełęcz Tylicka i Krzyżówka są naturalną granicą z Beskidem Niskim. Od południowego wschodu przez dolinę Muszynki graniczy z Górami Leluchowskimi o nieustalonej jednoznacznie przynależności, zaliczanymi w skład Gór Czerchowskich lub Beskidu Sądeckiego. Na południu Beskid Sądecki, wzdłuż granicy, państwowej sąsiaduje ze słowackimi Górami Lubowelskimi, natomiast dalej na wschód – z Małymi Pieninami poprzez Przełęcz Rozdziela oraz Grajcarek. Najwyższy szczyt: Radziejowa (1262 m n.p.m.). Głównymi miejscowościami turystycznymi są tu: Krynica, Muszyna Złockie, Żegiestów, Piwniczna, Ryto, Tylicz oraz Stary i Nowy Sącz.

 • Beskidy Środkowe:

Beskid Niski
Beskid Niski leży na terytorium dwóch państw: Polski i Słowacji. To pasmo górskie w Karpatach położone między przełęczami Łupkowską na wschodzie, a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego stanowi jednocześnie granicę Karpat Wschodnich i Zachodnich. Beskid Niski od wschodu graniczy z Bieszczadami i Pogórzem Bukowskim, od zachodu z Beskidem Sądeckim, a od północy z Pogórzem Środkowobeskidzkim. Na południu przechodzi w Pogórze Ondawskie granica ta ma charakter umowny i biegnie linią Bardejov – Svidnik – Medzilaborce. Najwyższy szczyt: Lackowa (999 m n.p.m.). Miejscowości turystyczne to: Iwonicz – Zdrój, Rymanów, Wysowa i Krosno.

 • Beskidy Wschodnie:

Beskidy Lesiste
Beskidy Lesiste to niższa, północna część Beskidów Wschodnich, która rozciąga się od doliny Sanu na północnym-zachodzie do doliny Czeremoszu na południowym-wschodzie. W ich skład wchodzą:

 • Góry Sanocko-Turczańskie,
 • Bieszczady Zachodnie,
 • Bieszczady Wschodnie,
 • Beskidy Brzeżne,
 • Gorgany,
 • Beskidy Pokucko-Bukowińskie.

Góry Sanocko-Turczyńskie
Góry Sanocko – Turczańskie to niewielkie pasm górskie w Karpatach Wschodnich, przecięte granicą polsko – ukraińską. Rozciągają się one na powierzchni około 930 km² na północ od Bieszczadów, a na południe od Pogórza Przemyskiego, między dolinami środkowego Sanu i Stryja; ich przedłużeniem za rzeką Stryj są Beskid Brzeżne. Najwyższy szczyt: Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.). Część obszary Gór Sanocko – Turczańskich objęta jest ochroną w postaci Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Bieszczady
Bieszczady obejmują najbardziej wysuniętą na południowym – wschodzie część Polski. Należą one do Beskidów Wschodnich, które stanowią część Zewnętrznych Karpat Wschodnich, mimo że szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich. Południową część Bieszczad tworzy kilka pasm górskich, z których najwyższe to połoniny: Wetlińska (1253 m n.p.m.) i Caryńska (1297 m n.p.m.) oraz najwyższe w południowych Bieszczadach pasmo Tarnicy (1346 m n.p.m.). Bieszczady stanowią część głównego łuku karpackiego będąc jednocześnie pierwszym członem Karpat Wschodnich, zaczynających się od doliny Sanu, Osławy i Laborca. Przełęcz Użocka dzieli Bieszczady na Zachodnie (w Polsce) i Wschodnie (na Ukrainie). Najwyższy szczyt: Stoj na Ukrainie (1677 m n.p.m); na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Główne miejscowości turystyczne to: Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Polańczyk, Solina, Myczkowce, Lesko, Sanok.

polecane linki: bieszczady ciekawy serwis z ofertami noclegów